PİRAYE:

Onurlu, gururlu , sevdiği erkeği kıskanan , kırılgan , sakin , sabırlı bir genç kızdır. Ailesine çok önem verir. Arkadaşları ve ailesine her konuda yardımcı olmaya çalışan yardımsever bir kişiliğe sahiptir. Okumuş , görgülü , modern döneme ait aile yaşantısı vardır. Ailesiyle sıkı bağları olan bir genç kızdır. Piraye kızıl saçlı , uzun boylu , zayıf , güzel bir kızdır.

Piraye’ye:
“Onurlu ve gururlu bir karakteri var dememin sebebi” Haşim’in yaptıklarından dolayı Piraye’nin büyük aşkına rağmen tekrar Diyarbakır’a dönmemesi.
“Sabırlı ve sakin bir karakteri var” dememin sebebi Haşim’in kuma getirdiğini öğrenmesine rağmen bir süre kızı Dicle için Diyarbakır’da kalması fakat bu süreçte ona yaptıklarına şiddetle tepki vermemesi.
“Ailesine çok önem verirdi” dememin sebebi konservatuar bölümünü çok arzulamasına rağmen , babası istediği için Diş hekimi olması.


HAŞİM:

Aile baskısına çok çabuk yenik düşebilen , aşkına sahip çıkmayı beceremeyen , çok çabuk fikirlerini değiştirebilen , duygusal bir ruh yapısına sahiptir. Okumuş , görgülü fakat geldiği aileden , içinde bulunduğu kültür , gelenek ve göreneklerden dolayı törelerine bağlı olan bir aşiret ağasıdır. Haşim uzun boylu , kara kaşlı , kara gözlü , geniş omuzlu , yakışıklı bir ağadır.

Haşim’e :
“Aile baskısına çok çabuk yenik düşebilen bir karakteri var” dememin sebebi Haşim’in annesi Lamia Hanımın baskılarına dayanamayıp Piraye’ye kuma getirmesi.
“Aşkına sahip çıkmayı beceremeyen bir karakteri var“ dememin sebebi Haşim’in çok severek ve isteyerek evlendiği Piraye’nin üstüne aile baskısından dolayı kuma getirerek büyük aşkı yerle bir etmesi.
“Çok çabuk fikir değiştirebilen bir karakteri var” dememin sebebi ailesinin bu fikri ilk söylediğinde karşı çıkması fakat Piraye bir süreliğine İstanbul’a gittikten sonra bu kararı onaylaması.
…

a)ASIL KİŞİLER (KAHRAMANLAR): Haşim, Piraye
b)YARDIMCI KİŞİLER (KAHRAMANLAR):

Lamia Hanım , Dicle , Piraye'nin annesi - Babası – Ablası
Kenan Bey , Korhan , Ömer , Cevdet , Naran
Esin , Şehriban , Zühre , Yılmaz Bey , Nevzat , Esin
Korhan , Selami Bey , Nusret , Reyyan Abla , Latife Hala
Serap , Cevdet Enişte , Ayişe Bibi , Ayhan Hanım , Burcu
Kader , Zühre , Göksel , Gökçe , Nazım , Nurgül
Ayten Hanım , Bekir Ağa , Berfo , Hatice , Emir
Hesna Hanım , Ümran Teyze , Turan Amca , Halit Enişte
Ercan Bey , Ümmü Teyze , Kevser Hanım , Emir Cerrah
Nusret Amca , Nevin Yenge , Sibel , Ali , Ayşe Çermik Bey