1.OLAYIN ÖZETİ:

Piraye diş hekimliğini kazanmış, bölümünü seven ve babasının mesleği olması nedeniyle daha da değer verdiği bu meslek için çaba harcayan bir genç kızdır. Piraye; adalete inanan, haksızlığa karşı duran bir mizaca sahiptir. Okul hayatının ilk yıllarında onun kalbini heycanlandıran bir iki erkek arkadaşı olmuş fakat bu arkadaşlar Piraye'nin görüşüne ters geldiği için bu arkadaşlıkları sonlandırmışdır. Okul hayatının sonraki döneminde yaz balosunda Haşim ile tanışır fakat o sıralarda Haşim'in ileride onun hayatını değiştirecek kişi olduğunu henüz bilmemektedir.
Okulların açıldığı yeni dönemde Piraye Haşim ile iyice samimi olmaktadır. Günler geçtikçe Haşim Piraye'nin hayatında önemli bir yere sahip olur. Haşim çok geçmeden niyetinin ciddi olduğunu Piraye'ye açıklar. Piraye bu niyeti olumlu karşılar ve okul zamanı nişanlanıp okul bittikten sonra evlenirler.
Piraye'nin bu evlilikle ilgili endişeleri vardır. Çünkü birbirlerine uymayan bir aile yaşantısı, farklı gelenek ve görenekler Piraye'nin endişelenmesine sebep olan etmenlerdir. Haşim mesleği olan diş hekimliğini sürdürürken Piraye kendi görüşüne ters gelmesine rağmen Diyarbakır'da kayınvalidesi ile günlere gitmektedir. Bir süre sonra Piraye bu duruma dayanamaz ve Haşim'e onu da yanına alması için ısrar eder. Haşim evlendikten sonra değişmiştir ve istemeyerek Piraye'nin bu teklifini kabul eder. İş yerinde beraber çalışmaya başlarlar. O günlerde Piraye'nin bir erkek hastasını muayene ederken Haşim'in bu durumu kısıkanıp Piraye'yi dövmesi Piraye'yi derinden yaralar. Aynı zamanlarda hamile olan Piraye ilşkisini gözden geçirir. Fakat doğu kültürüne bir kadının evini terk etmesi ters geldiğinden Haşim'in büyükleri devreye girer ve onları barıstırır.
Günler sonra Piraye Haşim'e hamile olduğunu söyler. Ailede özellikle kayınvalide Lamia Hanım'da erkek çocuk sevinci başlar. Daha sonra bebek kız doğar. Haşim'in ailesi en azından Piraye'nin kısır olmayışına sevinir. Bir süre sonra erkek çocuk baskıları başlar fakat Piraye hamile kalamamaktadır. Doktora gider ve bir daha çocuğunun olmasının zor olduğunu öğrenir.Bunu öğrenen Lamia Hanım Piraye'ye " kız kısırı " lakabını takar ve Haşim'e yeni bir eş aramaya başlar. Haşim başta bu durumu reddeder fakat Piraye'nin bir süreliğine İstanbul'a ailesinin yanına gittiği sırada Haşim yeni bir evlilik yapar. Tekrar Diyarbakır'a dönen Piraye acı gerçek karşısında yıkılır fakat çocuğu için ayakta durmaya kararlıdır. Haşim ile bir daha görüşmez ve Diyarbakır'da bir işe başlar. Bir süre hayatları böyle devam ederken ikinci eşin bir kız çocuğu doğurduğu ve bu çocuğun sakat doğduğunu öğrenir. Günler sonra Haşim kızları Dicle'yi görmek için Piraye'ye gelir ve Haşim Piraye'ye tatile çıkmayı önerir. Piraye bu son görüşme diyerek Haşim'in teklifini kabul eder. Tatilde Piraye Haşim'in başka bir kadına dokunmuş olmasını kaldıramasada kendini Haşim'in büyüsüne kaptırır. Tatilden sonra Piraye eşyalarını toplar ve İstanbul'a döner.
Piraye İstanbul'da ölmüş olan babasının muayenehanesini kendi için açar ve orda çalışmaya başlar. Kendi ailesi ve kızı Dicle ile yaşamaya devam ederken birgün Haşim Piraye'ye olan özlemine dayanamayarak Piraye'yi görmeye gelir. Haşim'i karşısında gören Piraye şaşkındır. Haşim O'nu çok özlediğini anlatır ve kızları Dicle'yi de özlediğini söyler. Piraye Dicle'nin bir resmini göstermek için oturduğu sandalyeden kalkar ve o anda Haşim Piraye'nin hamile olduğunu görür ve şok yaşar. Haşim gördüğüne inanamaz. Pİraye bebeğimin babası sensin ve bebeğim bir erkek der. Bunları duyan Haşim mutlu olmasına karşın yıkılır. Piraye'ye bir daha beraber olmak için yalvarır fakat onuru yerle bir olan Piraye bu teklifi kabul etmez. Haşim oradan ayrılırken Piraye'ye çocuğun adını Haşim koymasını söyler. Fakat Piraye o kadar kırgındır ki Haşim'e kötü bir şekilde çıkışır. Haşim yıkık bir şekilde Piraye'ye yaşattıklarının ezikliği ile Diyarbakır'a geri döner.
Günler sonra Piraye yine muayenehaneye geldiğinde yanında çalışan Diyarbakır'da da kendisini yalnız bırakmayan arkadaşından Haşim'in bir olayda hayatını kaybettiğini öğrenir. Piraye bu haberi aldığında Haşim' e söylediği son sözler aklına gelir.O'da büyük bir pişmanlık yaşar ve büyük aşkı Haşim'in adını çocuklarında yaşatmaya karar verir.