Peygamber efendimizin kadınlara yönelik olarak nasıl bir önem verdiğini gösteren hadisi şerifleri

Kadınlar konusunda Allah’tan korkun. Çünkü sizler onları Allah’ın emanetiyle aldınız.”
“Kadınlar hakkında size hayrı vasiyet ediyorum.”
“İki zayıf hakkında sizi uyarıyorum: Yetim ve Kadın.”
“Sizin hayırlı olanınız ailesine hayırlı olandır. Ben ailesine en hayırlı olanınızım.”
“Kamil İmana sahip Müslüman ahlâken güzel olandır. En hayırlı mü’min de eşine karşı ahlâkı en iyi olandır.”
“Cennet anaların ayakları altındadır.”
“Hediyede çocuklara eşit davranın. Eğer ben birisini hediyede üstün tutacak olsaydım kızları tutardım.”
***ibnu Ömer anlatıyor;Resulullah (sav): "(Ey kadınlar topluluğu!) Ben, akıl sahiplerine aklı ve dini nakıs olanlardan galebe çalan sizin kadarını hiç görmedim!" demişti. İçlerinden dirayetli bir kadın: "Bizim aklımızın ve dinimizin noksanlığı nedir?" diye sordu. "Aklınızın noksanlığı, şahidlikte, iki kadının şehadetinin bir erkek şehadetine denk olmasıdır. Dindeki noksanlık ise, (ay hali sebebiyle) ramazanda oruç yemeniz ve bazı günler namaz kılmamanızdır" cevabını verdi. (Bu, Sahiheyn'de geçen uzunca bir hadisten bir parçadır) kaynak;Ebu Davud, Sünnet 16, (4679); Müslim, İman 132, (79); Buhari, Hayz 6; İbnu Mace, Fiten 19, (4003)***


Ümmü Seleme (radiyALLAHu anha) anlatiyor: "Resulullah (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki:"Hangi kadin, kocasi kendisinden razi olarak vefat ederse, cennete girer.'' Tirmizi, Rada 10, (1161).


Yine Ebu Hüreyre (radiyALLAHu anh) anlatiyor: "Ey ALLAH'in Resulü. dedi, hangi kadin daha hayirlidir?''
"Kocasi bakinca onu sürura garkeden, emredince itaat eden nefis ve malinda, kocasinin hosuna gitmeyen seyle ona muhalefet etmeyen kadin!" diye cevap verdi."Nesai, Nikah 14 (6,68).


Hakim Ibnu Mu'aviye babasi Mu'aviye (radiyALLAHu anh)'den anlatiyor:"Ey ALLAH'in Resülü! dedim, bizden her biri üzerinde, zevcesinin hakki nedir?''
"Kendin yiyince ona da yedirmen, giydigin zaman ona da giydirmen, yüzüne vurmaman, takbîh etmemen, evin içi hariç onu terketmemen." (Ebu Davud, Nikah 42, (2142, 2143, 2144)


İbnu Abbas radıyALLAHu anhüma anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki:
"Mazur bir sebep yokken kocasından boşanma talep eden kadın cennetin kokusunu bile bulamaz. Halbuki cennetin kokusu kırk yıllık yürüme mesafesinden duyulur."(Kütüb-i Sitte, 6597)


Rasulullah (SAV)"Harama bakan her göz, göz zinasi yapmis olur. Bir kadin güzel koku sürünüp erkekler arasindan gecerse, yahut erkeklerin bulundugu yere gelirse bircok göz zinasi günahi kazanir," buyurmustur.
(A.g.e. sh: 320, Miskat El Mesabih.)


"Hangi kadin kokulanir ve (bu) kokuya duysunlar diye bir topluluga ugrarsa, o kadin zina edicidir. Ona bakan her göz de zina edicidir." buyurmustur. (A.g.e. sh: 320, Feyzul Kadir C:2 sh: 26)


Hanımlarınızı üzmeyin. Onlar, ALLAHü teâlânın size emanetidir. Onlara yumuşak olun, iyilik edin! [Müslim]


En üstün mümin, hanımına, en iyi, en lütufkâr davranan güzel ahlaklı kimsedir. [Tirmizi]


En iyi Müslüman, hanımına en iyi davranandır. İçinizde, hanımına en iyi davranan benim. [Nesai]


Kız çocuğunu güzelce terbiye edip, ALLAHü teâlânın verdiği nimetlerle bolluk içinde yedirir giydirirse, o kız çocuğu onun için bir bereket olur, Cehennemden kurtulup kolayca Cennete girmesine vesile olur. [Taberani]


İki kızı veya iki kız kardeşi olup da, maişetlerini güzelce sağlayanla Cennette beraber oluruz.[Tirmizi]


Üç kızına, ihtiyaçtan kurtulana kadar iyi bakan, yedirip giydiren, elbette Cenneti kazanır. [Ebu Davud]