EL SANATLARI

Önceleri yörede çok yaygın ve gelişmiş olan el sanatları 20. yy.da eski önemini kaybetmeye başlamıştır. Ev dokumacılığı şeklinde yapılan geleneksel dokumacılık (halı, kilim, çul, çuval) günümüzde unutulmaya yüz tutmuştur. Çanak, çömlekçilik de artık eski değerini kaybetmiştir. Ancak Kozan Meslek Edindirme Kursları'nda eski cereler ve küpler boyanarak, ev dekorasyonunda kullanılıp ilçeye özgü gelenekler yaşatılmaya çalışılmaktadır. Dokumacılık alanında görülen gerileme ve ilgisizlik diğer el sanatlarında da görülebilmektedir. Bu el sanatlarının başında bakırcılık, kalaycılık ve oymacılık, gelmektedir.

Sapı, keçi ve koyun boynuzlarından gövdesi ise çelikten yapılan, keskinliği ile ün salmış olan Tapan Bıçağı, ustalarımızın maharetli ellerinde şekil alarak kültürel açıdan bölge halkının yanı sıra, yöre dışından da büyük talep görmektedir.

HEDİYELİKLER

Kozan Balı: Bal üretimi ve kalitesi noktasında ilçeler bazında 1. sırada yer alan Kozan, Türkiye'deki bal üretiminin %25 'ini karşılamaktadır. Çeşitli damak tatlarına hitap eden bal çeşitlerini Kozan'da bulmak mümkündür. Kozan Anavarza, Binboğa ve Perçin markaları ile satışa sunulmaktadır. Balın her çeşidini ve lezzetini steril ortamlarda ambalajlanmış kavanozlar ile bulabilmek mümkündür.

Turunç Reçeli: Narenciyesi ile marka olan Kozan'da farklı bir damak tadı olan Turunç Kabuğu'ndan yapılan turun reçeli de yöreye hastır.

Zeytinyağı: Mahserelerde çıkarılan halis zeytinyağı salatalarınıza renk katacaktır.

Nar Ekşisi: Nar ekşilerini Kozan'ın her yerinde bulabilirsiniz.

İncir Reçeli: Kozan'ın köylerinde yapılan incir reçeli kahvaltıları süsleyecektir.

Kilim: İlçede tezgâhlarda genç kızlar tarafından dokunan el emeği göz nuru nakış nakış motiflerin Kozan Kültürünü yansıttığı kilim, çanta, minder vs. ürünlerden alabilirisiniz.

Tapan Bıçağı: Sevdiklerinize keçiboynuzundan yapılan Tapan Bıçağı götürebilirsiniz.

Bakır ve Kalay: Bakır ve kalaycılar çarşısından minyatür ev aksesuarları evinizin dekorunu tamamlayacaktır.

YETİŞTİRİLEN ÜRÜNLER

Kozan narenciye de aroması ile aranan damak tadı haline gelmiştir. İlçede 75-77 bin dk. alanda narenciye yetiştirilmektedir. Kozan'da paketlenmiş narenciyelerden bulabilmeniz ve dalından narenciye yemeniz mümkündür. Akdeniz ikliminin etkisi nedeni ile ılıman bir havanın görüldüğü Kozan'da zeytincilik de önemli bir geçim kaynağıdır. Son ulak, Edremit ve Gemlik çeşitlerinin yetiştirildiği zeytin 15.400 dekar alanda yıllık toplam 2.700 ton üretilmektedir. Nar 500 dekar alanda yıllık 1500 ton üretilmektedir. Kuytucak Narı lezzeti ve damak tadı ile Kuytucak da yetiştirilmektedir. Nar çeşitlerinden Hicaz'ın da dikimi yaygınlaştırılmaktadır. Mevsiminde Kuytucak'tan nar alabilirsiniz. Kozan Keçiboynuzu (Harnup)'un da anavatanıdır. İçecek, pekmez ve marmelat yapılan Keçi Boynuzu yetiştiriciliğinde Kozan pilot bölge seçilmiştir. Üretimi yıllık 300 tonu bulmaktadır.

NEREDE KONAKLANIR?

Her geçen gün ziyaretçileri artan ilçemizin misafirperverliğini gösterme noktasında özellikle konaklama ihtiyaçlarının giderilmesi açısından tarih ve sanat dokusu korunarak turizme kazandırılmış Yaver'in Konağındaki Butik Otel öncelikli tercihlere dahil edilmiştir.

İlçemizde bulunan Avşaroğlu Otel, Şık Palas Otel, Kaymakamlık Konuk Evi ve Öğretmen Evi de konaklama ihtiyaçlarını karşılamaktadır.


NERESİNDE, NE YENİR?

Adana denilince akla ilk gelen yemek tabii ki kebap. Kozan'da da böyledir. Adım başı bir kebapçıyla karşılaşabilirsiniz. Büyük, küçük onlarca ocak başından dumanlar yükselir. Izgara et çeşitlerini, farklı kebapları ve dürümleri Kozan'daki her lokantada yemek mümkün. Bu arada kebabın yanı sıra içli köfte, mantı ve sarma gibi ev yemekleri yapan restoranlar da var. Kebap çeşitlerinin ve Kozan'a özgü lezzetlerin yenilebileceği lokantaların yanı sıra Yaveri Konağı restoran ise tarihle iç içe bir mekânda olup yöresel yemekleriyle damak tadınıza göre hizmet veriyor. Ayrıca Dağılcak Mesire Alanı, Horzum ve Çulluuşağı yaylalarında lokantalar özellikle yaz aylarında hizmet vermektedir.